fbpx
loading

На 29 октомври отбелязваме Световния ден за борба с псориазиса – хронично възпалително заболяване, засягащо милиони хора по света и над 90 000 в България. По този повод проведохме интервю с д-р Мария Димитрова, дерматолог в Art Clinic, която сподели с нас съвременния подход в диагностиката и лечението на псориазиса.


Какво представлява псориазисът и как се проявява?

„Псориазисът е хронично възпалително заболяване, което засяга предимно кожата, но може да обхване и други органи, особено ставите,“ обяснява д-р Димитрова. „Основните му характеристики включват уплътнения на кожата и псориатични плаки, често придружени от пърхот и болки в ставите. В много случаи заболяването води до видими промени по лицето, скалпа, ръцете и дланите, което може да предизвика сериозен психологически дискомфорт и чувство на изолация у пациентите.“

Каква е честотата на заболяването?

Псориазисът се среща при 3–4% от хората по света, като засяга и двата пола еднакво често. Заболяването често започва в детска възраст, като активната му проява настъпва най-често по време на пубертета. Сред основните рискови фактори са генетичната предразположеност и множество външни фактори.

Кои са основните причини и отключващи фактори?

„Генетичната предразположеност е водеща – ако и двамата родители страдат от псориазис, рискът за детето е около 41%,“ обяснява д-р Димитрова. „Някои от основните отключващи фактори включват стрес, прием на определени медикаменти, като антихипертензивни средства, резки промени в климата, инфекции и дори фактори като тютюнопушене и затлъстяване.“

Как се диагностицира псориазисът?

Диагнозата се поставя чрез клиничен преглед и хистологично изследване. В Art Clinic д-р Димитрова и нейният екип разчитат на обстоен преглед и дерматоскопия, която позволява подробен анализ на кожата и нейните изменения. Проследяването на състоянието е от ключово значение, като в определени случаи се изпращат проби за хистологично изследване, за да се потвърди диагнозата.

Какви са възможностите за лечение?

„Псориазисът не може да бъде напълно излекуван, но можем да постигнем трайна ремисия и да подобрим качеството на живот на пациента,“ подчертава д-р Димитрова. „В зависимост от тежестта на заболяването, използваме три вида терапия – локална, системна и физиотерапия.“

1. Локална терапия:
Локалното лечение включва прилагане на кортикостероидни кремове и овлажняващи средства, което е успешно при около 40% от пациентите. „Изключително важно е пациентът да бъде информиран и обучен как да се грижи за кожата си, за да поддържа постигнатия ефект,“ допълва д-р Димитрова.

2. Системна терапия:
Системната терапия се прилага само под лекарски контрол и включва два вида медикаменти. „Единият е използван над 50 години и е доказано ефективен. Другият вид – биологичната терапия – позволява постигане на клинично здрава кожа при всички форми на псориазис, като използва най-съвременните препарати,“ обяснява д-р Димитрова.

3. Физиотерапия:
Ултравиолетовата терапия (фототерапията) също показва добри резултати в лечението на псориазис, но задължително се прилага под строг лекарски контрол, за да се избегне рискът от нежелани реакции, като рак на кожата.

Каква е ролята на пациента в лечението?

„Лечението на псориазиса е дългосрочен процес, в който пациентът играе активна роля,“ казва д-р Димитрова. „Важно е пациентът да избере внимателно специалиста, на когото ще се довери, и да спазва препоръките му, за да се постигне максимален ефект.“


На този Световен ден за борба с псориазиса Art Clinic отправя апел към обществото за по-добро разбиране на заболяването и за приемане на хората, които живеят с него. Благодарим на д-р Мария Димитрова за нейния принос и ангажираност към пациентите и техните нужди.

Ако имате нужда от консултация с експерт – ЗАПАЗЕТЕ ЧАС ТУК.