fbpx
loading

Алергиите са едни от най-разпространените заболявания в съвременния свят. Те засягат както възрастни, така и деца и могат да се проявят по различни начини – от кихане и сърбеж до сериозни реакции като анафилаксия. Въпреки че алергиите са често срещани, много пациенти не знаят как да ги разпознаят или какви стъпки да предприемат за диагностика и лечение. В тази статия отговорите на най-често задаваните въпроси ще бъдат предоставени от д-р Светлана Спасова, специалист по клинична алергология с многогодишен опит в диагностицирането и лечението на алергични заболявания.

1. Какви са най-честите симптоми на алергия?

Отговор на д-р Светлана Спасова: Симптомите на алергия могат да варират в зависимост от типа алергия и индивидуалните особености на пациента. Най-често срещаните симптоми включват:

  • Хрема, запушен нос и кихане (при алергия към полени, домашни любимци, домашен прах или плесени)

  • Сърбеж в очите, сълзене и зачервяване (прикрепено към алергия към полени или домашни любимци)

  • Кожни реакции като обриви или екземи

  • Задух, кашлица или хрипове (при алергия към прах и полени или домашни любимци)

  • Подуване на устните, езика или гърлото (в случай на алергична реакция към храни, лекарства или ужилвания)

Ако някой от тези симптоми е на лице, особено ако се повтаря редовно, препоръчително е да се консултирате с алерголог за точна диагностика.

2. Какви изследвания се извършват при диагностицирането на алергия?

Отговор на д-р Светлана Спасова: За диагностика на алергия се използват различни тестове, в зависимост от конкретния случай. В Арт Клиник ние извършваме:

  • Prick тест (Пробен тест) – за определяне на алергии към прах, полени, храни, домашни любимци и други.

  • Интрадермален тест – по-специфичен тест за по-подробно изследване на реакциите.

  • Patch (епикутанен тест) – за диагностика на контактни алергии към козметика или химикали.

  • Функционално изследване на дишането – за оценка на бронхиалната обструкция, която може да бъде свързана с алергичен ринит или астма.

Освен тези тестове, ние предлагаме и специализирани изследвания на FeNO (възпалителни маркери в дишането) и интерпретация на резултати от лабораторни изследвания.

3. Какво е лечението при алергии?

Отговор на д-р Светлана Спасова: Лечението на алергия зависи от вида на алергията и степента на проявите. Обикновено се започва с елиминиране на алергена (ако е възможно) и използването на антихистамини, кортикостероиди (в случай на тежки реакции), или бронходилататори (при алергична астма). В някои случаи препоръчваме и специфична имунотерапия (СЛИТ) – терапия за дългосрочно облекчаване на симптомите и намаляване на чувствителността към алергени.

Важно е да се отбележи, че алергията не може да бъде напълно излекувана, но правилното лечение може да контролира симптомите и да подобри качеството на живот на пациента.

4. Какво е СЛИТ (специфична имунотерапия) и как работи?

Отговор на д-р Светлана Спасова: СЛИТ (Специфична Лечебна Имунотерапия) е лечение, което има за цел да намали чувствителността на организма към алергени. При този метод пациентът получава постепенно увеличаване на доза от алергена, за да се “научи” имунната система да не реагира така силно при контакт с него. Това лечение е доказано ефективно при алергии към полени, акари, домашни любимци и др.

Процесът на лечение включва редовни инжекции или подезични таблетки, които пациентът приема за определен период. След първоначалния курс на терапия, ефектите могат да се поддържат и с редовни дозировки, които могат да осигурят дългосрочно облекчение.

5. Как да се справим с алергии към храни?

Отговор на д-р Светлана Спасова: Алергиите към храни са често срещани, особено сред децата, и могат да бъдат много сериозни. Най-често срещаните храни, които причиняват алергии, включват яйца, мляко, ядки, риба и морски дарове. В случай на алергична реакция към храна, е важно да се избегнат тези храни напълно. В някои случаи се препоръчва тестове за хранителни алергии и изготвяне на индивидуален хранителен режим.

При пациенти с тежки алергични реакции, като анафилаксия, е задължително наличието на автоинжектор с адреналин, който трябва да се използва незабавно при симптоми на тежка реакция.

6. Какво да правим, ако детето ни има алергия?

Отговор на д-р Светлана Спасова: Алергиите при деца могат да се проявят още в ранна възраст, и е важно да се диагностицират навреме. Препоръчвам родителите да се консултират с алерголог, ако забележат симптоми като обриви, проблеми с дишането, хрема или сърбеж в очите. В Арт Клиник извършваме педиатрични прегледи и диагностика на алергии при деца над 6-годишна възраст.

Ранната диагностика и започване на подходящо лечение може да помогне за подобряване на състоянието на детето и намаляване на риска от развитие на сериозни алергични реакции.

Алергиите могат да бъдат сериозно медицинско състояние, но с правилната диагностика и лечение е възможно да се контролира тяхното проявление. Ако имате симптоми на алергия, не се колебайте да се консултирате със специалист. В Art Clinic д-р Светлана Спасова и екипът са на разположение да ви помогнат с точна диагноза и индивидуален план за лечение.

 

ЗАПАЗЕТЕ ЧАС ПРИ Д-Р СПАСОВА ТУК